Gmina Kreba Neudorf

Szlaki pogranicza

Sieć szlaków rowerowych w gminie Żary realizacja 2013-2016

III etap szlak rowerowy czarny Miłowice - Mirostowice Górne - Żary

FOLDER (PDF)



Miłowice




Centrum miejscowości znajduje się pałac zbudowany w latach 1916-1929. Posiada on czterospadowy dach z lukarnami oraz wieżę z krzyżem maltańskim, a wokół pałacu znajduje się przepiękny park. Obiekt służy dzisiaj podopiecznym Domu Pomocy Społecznej. W Miłowicach znajduje się też wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa zabytkowy Kościół filialny pod wezwaniem św. Antoniego To gotycka budowla z XIV-XV wieku, przebudowana w XVIII stuleciu.

Rościce




Mają nietypowy układ przestrzenny będący wynikiem tego, że powstały w XVIII i XIX wieku z osady folwarcznej. W pobliżu miejscowości przebiega autostrada A 18 prowadząca do przejścia granicznego w Olszynie. W okolicy wsi, obok gęstych lasów, znajduje się wiele stawów.

Bogumiłów




Godnym zobaczenia jest tutaj renesansowy kościół z końca XVI w., murowany z kamienia i cegły, jednonawowy (w nawie sklepienia krzyżowe) z prezbiterium (sklepienia gwiaździste) trójbocznie zamkniętym, od strony północnej znajduję się zakrystia, od południa dwa przedsionki. Bogumiłów tworzy solectwo wspólnie z miejscowością Janików.
W Bogumiłowie "zasmakują" turyści szukający aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu jedno z najbardziej znanych w regionie gospodarstwo agroturystyczne z ośrodkiem jeździeckim. Położone jest ono w Borach Dolnośląskich o niepowtarzalnym klimacie i uroku. Właściciele organizują dla swych gości biesiady rodzinne, grzybobrania, ogniska, wesela jak również konferencje, bankiety i spotkania biznesowe. Znajdują się tutaj kwatery dla myśliwych, organizowane są polowania. Gospodarstwo posiada własną stadninę koni oferując jazdę sportową, terenową i szkoleniową. Organizowane są ponadto przejażdżki bryczką, można wynająć także karetę. Dodatkową atrakcją jest możliwość nauki strzelania z łuku i karabinka sportowego.

Janików




Znajduje się ponad kilometr od naszego szlaku po prawej stronie i jest częścią sołectwa Bogumiłów- Janików. Na zachód od miejscowości znajdują się stawy hodowlane byłego "Państwowego Gospodarstwa Rybackiego" i florystyczny rezerwat Wrzosiec.

Mirostowice Górne




Na wzgórzu znajduje się kościół z przełomu XIV i XV wieku, przebudowany w wieku XVIII. Zbudowany z kamienia polnego i cegły z murowanym ogrodzeniem i bramką z 1781 roku. Wnętrze kościoła utrzymano w stylu barokowym.
Do 1967 r. działała tu kopalnia węgla brunatnego "Henryk", w której węgiel wydobywano głównie metodą głębinową, w przeciwieństwie do powszechnych dziś odkrywek.
Dziś w zabudowaniach folwarcznych działa Rancho Nadzieja, które jest ośrodkiem dla osób bezdomnych, założonym w 2001 roku. Prowadzone jest przez żarski zbór Kościoła Zielonoświątkowego, któremu patronuje Akcja Humanitarna "Życie".

Mirostowice Dolne




W sąsiedztwie Mirostowic Górnych po prawej stronie znajdują się Mirostowice Dolne.
To największa gminna miejscowość położona na południowo-zachodnim skraju Wzgórz Żarskich. Uznana w 2012 roku za najpiękniejszą wieś województwa lubuskiego.
Do zabytków sołectwa należy zaliczyć wczesnogotycki kamienny kościół parafialny pw. św. Barbary. Powstał on w drugiej połowie XIII wieku, a jego sklepienie krzyżowo-żebrowe powstało w XV wieku. Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu barokowym. Plac kościelny otoczony jest średniowiecznym murem.
W miejscowości zachowały się nieliczne budynki mieszkalne posiadające wartość zabytkową, w tym: klasycystyczny dom z 1800 roku (pl. Kościelny) oraz stara wodociągowa wieża ciśnień. Wiele domów posiada charakterystyczne wykończenie z cegły klinkierowej z elementami muru pruskiego oraz z palistrami dodatkowo zdobionymi elementami ceramicznymi. Mirostowice Dolne zapraszają ponadto do Ekomuzeum Węgla Brunatnego.
Warto zobaczyć także dzikie stawy, gdzie można spokojnie powędrować. Pobliskie lasy to raj dla grzybiarzy i miłośników aktywnego wypoczynku.
W miejscowości działa wiele organizacji tworzonych przez mieszkańców, w tym Stowarzyszenie "Mirostowice Dolne – Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2012", klub sportowy Mirostowiczanka, Uczniowski Klub Karate, Koło Łowieckie, OSP, Zespół Śpiewaczy "Wrzos", KGW czy też Sekcja Związku Hodowców Gołębi.

EKOMUZEUM WĘGLA BRUNATNEGO
Kolejowa 7 A, 68-205 Mirostowice Dolne tel. 880 810 716

W połowie XIX wieku na obszarze Borów Dolnośląskich odkryto bogate złoża węgla brunatnego. Spowodowało to gwałtowny rozwój przemysłu, w wielu rejonach przez ponad 100 lat funkcjonowały małe podziemne kopalnie węgla brunatnego, miasta rozbudowywały się, rozkwitał handel i usługi.
Po II wojnie światowej zostały one wyparte przez wielkie kombinaty hutniczo-energetyczne. Miejscem, które nie pozwala zapomnieć o dorobku górniczym jest Ekomuzeum górnictwa węgla brunatnego w Mirostowicach Dolnych. Powstało ono dzięki pasji mieszkańca sołectwa Tomasza Zabawy, który kultywuje tradycje rodzinne po dziadku – górniku kopalni "Henryk". Ekomuzealna oferta obejmuje wycieczki z przewodnikiem po terenach związanych z wydobyciem "brunatnego złota", lekcje muzealne dla szkół, wykłady z historii wydobycia oraz zwiedzanie ekspozycji przyrządów górniczych.

Łaz




Na południowych stokach Wzgórz Żarskich, przytulona do Zielonego Lasu leży wieś Łaz, jedna z najwyżej położonych miejscowości województwa lubuskiego. Powstała ona jako osada przesiekowa, w kształcie typowej łańcuchówki. W latach 30-tych XX wieku we wsi funkcjonowało kilka zakładów rzemieślniczych: dwie piekarnie, rzeźnia, tkalnia, podobno także zakład produkujący kapelusze. Była też gospoda Zielony Las. Aktualnie na terenie miejscowości znajduje się świetlica wiejska, filia biblioteki, boisko sportowe, dwa place zabaw i strzelnica sportowa, która była wykorzystywana w okresie międzywojennym.
Rowerzyści mogą odpocząć na terenie boiska sportowego, na którym zlokalizowano siłownię "pod chmurką", dwie wiaty z miejscami siedzącymi, stojak na rowery i miejsce na ognisko.

Olbrachtów




Został założony w czasach jednego z pierwszych właścicieli miasta Żary w XIII w., Albrechta Dewnia, któremu zawdzięcza swą nazwę. Znajduje się tu kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła zbudowany na przełomie XIV i XV wieku z kamienia i cegły w stylu gotyckim. Wokół znajduje się zabytkowy park wiejski.
Teren wsi to obszar intensywnej zabudowy mieszkaniowej. Powstają tu od lat dziewięćdziesiątych XX wieku liczne domy jednorodzinne. Funkcjonuje także szkoła podstawowa.

Żary




Miasto historycznie należące do Dolnych Łużyc liczące blisko 40 tys. mieszkańców, stolica polskich Łużyc.
Nazwa Zara pojawia się pierwszy raz w roku 1007 w kronice biskupa Thietmara. Prawa miejskie Żary otrzymały w 1260r. Z czasów średniowiecznych pozostał historyczny układ urbanistyczny starówki.
Zwiedzanie miasta można rozpocząć krótkim spacerem wzdłuż historycznych murów. Wąskie uliczki bramy, resztki obwarowań baszty i wieże wartownicze tworzą wyjątkowy klimat. W cały system obronny wkomponowane są także kościoły oraz kompleks zamkowo- pałacowy.
Można też zwiedzać miasto szlakiem żarskich legend. W miejscach związanych z legendami należy zwrócić uwagę na polsko - niemieckie tablice opisujące żarskie osobliwości. Na trasie można dostrzec głowę konia wystającą z wieży kościelnej czy też odpoczywającego bazyliszka na jednej z fontann.
Miłośnicy przyrody mogą aktywnie odpocząć wybierając jedną ze ścieżek rowerowych lub tras pieszych w kompleksie leśnym – Zielony Las. Tutaj jest też najwyższe wzniesienie w województwie lubuskim "Góra Żarska" 227 m. n.p.m. Turystę może zaskoczyć prawie górski krajobraz, który jest pozostałością po morenie czołowej ostatniego zlodowacenia. Parowy porośnięte urokliwą buczyną mają czasami głębokość dochodzącą do 50m.
Warto też skorzystać z kompleksu basenów krytych "Wodnik" oraz jednego z wielu nowoczesnych wielofunkcyjnych boisk. Koniecznie trzeba także odwiedzić Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego, w którym można zobaczyć ciekawą makietę starówki, zbiór żarskiej porcelany oraz wiele pamiątek z dawnych czasów.

Partner projektu:
Gmina Kreba Neudorf - http://www.gemeinde-kreba-neudorf.de
Termin realizacji projektu:
01.12.2016 – 31.05.2017
Wartość projektu:
22.990,54 EUR w tym dofinansowanie z EFRR 19.541 EUR (85% wartości projektu) oraz z budżetu Państwa 1.150 EUR.